Terapia TSR

 Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

 

"Pacjenci znają rozwiązania swoich problemów.
Oni tylko nie wiedzą, że je znają"
Milton Erickson
 
Historia
W 1969 roku swoje badania nad terapią krótkoterminową rozpoczął Steve de Shazer. W 1978 roku de Shazer i Insoo Kim Berg założyli Brief Family Therapy Center w Milwaukee. Tu stworzyli model terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach - TSR. Stanowi on przykład jednego z wielu kreatywnych podejść w psychoterapii. Od 1990 roku TSR rozwija się w Polsce jako podejście psychoterapeutyczne.
Model terapii TSR ciągle ewoluuje tak, aby lepiej dostosować się do indywidualnych potrzeb ludzi. Zdaniem twórców modelu TSR, głównymi konstruktorami metod pracy są sami klienci. To oni są uważani za ekspertów i to oni uczą, co działa.
 
Cele TSR
Na początku warto podkreślić, że celem TSR nie jest praca nad przyczyną problemu, a rozwiązanie problemu/sytuacji, a właściwie sytuacji identyfikowanej przez człowieka jako problem.

Zamiast tworzenia teorii na temat: "jak być powinno" i "dlaczego tak nie jest", TSR zajmuje się tym, "co się sprawdza" i "co pomaga" oraz szuka sposobów rozszerzania powyższych działań na inne płaszczyzny i momenty życia klienta.
 
Do podstawowych założeń należy również uznanie "nieuchronności zmiany w życiu klienta". Oznacza to, że nic nie trwa wiecznie w życiu człowieka. A skoro tak, to muszą istnieć wyjątki, kiedy "problem nie występuje". Stąd też większość wysiłków terapeutycznych nastawiona jest na szukanie, wydobywanie i wzmacnianie momentów, w których klient korzystał ze swoich sił, zasobów, umiejętności - tzw. wyjątki. Szukanie momentów zdrowych, takich "kiedy było dobrze", oraz odpowiedź na pytanie - co robić, aby je podtrzymywać i rozwijać, jest główną zasadą pracy z klientem. Uważa się, że właśnie wydobywanie i wzmacnianie w procesie terapii tych mocnych stron daje szansę na osiągnięcie sukcesu terapeutycznego. Stąd też atmosfera samych spotkań terapeutycznych jest często przepełniona właśnie tym, co jest w danym człowieku dobre i dla niego korzystne.
 
Perspektywa pracy terapeutycznej jest ciągle nakierowana na teraźniejszość i przyszłość. Jeśli eksploruje się doświadczenia z przeszłości, zawsze robione jest to we wspomnianej wyżej perspektywie. Pracuje się nad użytecznością przeszłego doświadczenia dla tego, co jest i co będzie.

 

Główne założenia TSR:

Jeśli coś działa, rób tego więcej.
Jeśli coś nie działa, rób coś innego.

Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj.
Nie komplikuj. Życie jest naprawdę proste.