Stres

Stres jest naturalną i nieunikniona częścią naszego życia. To biologiczna reakcja organizmu na codzienne wyzwania i zmiany życiowe – i te pozytywne i te negatywne – bo stresujący jest zarówno pierwszy dzień w pracy jak i jej utrata.
 

Jednym ze sposobów na udane życie jest umiejętne radzenie sobie ze stresem. To nie sam stres jest niebezpieczny dla człowieka, ale sposób w jaki na niego reagujemy. Reakcje fizjologiczne naszego organizmu to, miedzy innymi, wzrost aktywności systemu nerwowego, zwiększony poziom adrenaliny we krwi, co powoduje palpitacje serca, wzrost ciśnienia, bóle głowy, pleców i żołądka. Reakcje psychologiczne to, miedzy innymi, lęk, stany depresyjne, smutek, irytacja, rozczarowanie sobą i życiem. W konsekwencji pojawiają się zmiany w naszym zachowaniu – objadanie się, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, obgryzanie paznokci, zaburzenia snu, łatwe wpadanie w gniew lub unikanie kontaktów z ludźmi. Mamy trudności z koncentracja uwagi, zapominamy o wielu istotnych sprawach, nachodzą nas negatywne myśli.

 

Ze stresem możemy sobie poradzić na dwa sposoby. Po pierwsze możemy uciekać od trudnych sytuacji, niestety nie zawsze jest to możliwe, a poza tym nie można uciekać w nieskończoność. Po drugie możemy nauczyć się panować nad stresem.

 

Stres, nad którym potrafimy zapanować, może być bardzo stymulujący i mobilizujący.