Nieśmiałość

Kto nigdy nie doświadczył nieśmiałości, ten nie wie, jak bardzo może ona skomplikować życie. Na szczęście znane są już sposoby radzenia sobie w wielu trudnych sytuacjach.Nieśmiałość wydawać się może sprawą błahą, ale tylko tym, którzy nigdy jej nie doświadczyli. Na szczęście jest ona dziedziną coraz częściej badaną przez psychologów. Badania te wykazują, że kolejne pokolenia stają się coraz bardziej nieśmiałe. Prowadzone są prace nad opracowaniem skutecznej metody radzenia sobie z nieśmiałością.

 

Nieśmiałość dotyka prawie każdego z nas. Mamy z nią do czynienia albo w pewnych okresach swojego życia albo stale. Zawsze jednak stwarza ona wiele problemów.

 

Możemy mówić o dwóch rodzajach nieśmiałości – osobie nieśmiałej prywatnie i publicznie. Nieśmiałość publiczna to taka, która daje o sobie znać podczas publicznych wystąpień, w czasie obcowania z większymi lub mniejszymi grupami osób. Nieśmiałość prywatna nie opuszcza swej ofiary nigdy. Jest to gorsza forma nieśmiałości. Osoby takie wiele energii tracą na przewidywanie różnych wydarzeń i  drobiazgowe planowanie swego postępowania. Takie osoby mogą być postrzegane przez otoczenie jako apodyktyczne, zarozumiałe i pełne pychy. Gdy odkrywają przed innymi, że są nieśmiali, zaskakują tym swoje otoczenie.

 

Różni badacze przekonani są o różnych źródłach pochodzenia nieśmiałości. Jedni mówią, że nieśmiałość jest cechą dziedziczną, podobnie jak inteligencja czy wzrost. Inni twierdzą, że nieśmiałość jest konsekwencją nie przyswojenia umiejętności społecznych lub nadania danej osobie etykiety „nieśmiały” i zachowaniu tej osoby zgodnie z taka właśnie etykietą. Psychoanalitycy sugerują, że nieśmiałość ma swoje podłoże w nierozwiązanych i nieuświadamianych konfliktach, szalejących w psychice. Jedno jest natomiast pewne – bez względu na pochodzenie, nieśmiałość bardzo przeszkadza w życiu.

 

Na szczęście znane są już sposoby radzenia sobie z problemem nieśmiałości. Każdy, kto chce zwalczyć w sobie ten problem musi jednak uzbroić się w cierpliwość. Wszystkie zmiany wymagają wielkiego zaangażowania i wytrwałości, ponieważ jest to proces bardzo powolny ale co najważniejsze, a jednocześnie pocieszające, trwały. Przede wszystkim walkę z własną nieśmiałością zacząć trzeba od zmiany myślenia o sobie samym. Zmiana ta rozpoczyna się od dogłębnego poznania siebie i uzyskania większej samoświadomości, ponieważ wiadomo, że rdzeniem nieśmiałości jest nadmierne przejmowanie się sobą i wzmożona troska o to, że inni ocenią nas negatywnie.