Depresja

Depresja jest chorobą całego organizmu - wpływającą zarówno na zdrowie fizyczne, jak i na samopoczucie, myślenie i zachowanie człowieka w kontakcie z innymi ludźmi. Jest to coś więcej niż tylko długotrwałe odczuwanie smutku. W wielu przypadkach prowadzi do zobojętnienia, uczucia pustki, poczucia braku własnej wartości i apatii, a także do utraty zdolności do czerpania przyjemności z codziennych zajęć oraz do niezwykle nasilonej drażliwości.

 

Depresja może utrudnić wykonywanie nawet  podstawowych funkcji życiowych, takich jak spanie, jedzenie i myślenie. Nie jest to tylko słabość osobowości.

 

Depresja nie musi być wywołana okolicznościami zewnętrznymi. Czasem nie ma żadnego szczególnego powodu obniżenia nastroju lub smutku. Ta choroba może rozwinąć się także wtedy, gdy życie toczy się zwykłym trybem.

 

Każdy z nas, w dowolnym momencie życia, może zetknąć się z tą chorobą.

 

Depresja to coś innego niż tylko przejściowe pogorszenie nastroju. Choroba może utrzymywać się tygodniami, a nawet miesiącami, przy czym jej powszechnie znanym objawom - smutkowi i spadkowi energii - towarzyszą inne symptomy:

  • Trudności z myśleniem, skupieniem uwagi i podejmowaniem decyzji
  • Pesymizm
  • Niezdolność do wyrażania myśli i emocji
  • Zmiana apetytu, szybka utrata masy ciała lub przybranie na wadze
  • Zaburzenia snu, polegające na przykład na zbyt wczesnym budzeniu się lub na istnieniu znacznie zwiększonej potrzeby spania
  • Spowolnienie reakcji fizycznych i/lub słownych
  • Poczucie winy lub braku własnej wartości
  • Uczucie stałego zmęczenia
  • Myśli samobójcze

 

Depresję czasem trudno jest rozpoznać. Może być ona maskowana przez objawy lęku i niepokoju, zaburzenia snu i zaburzenia żołądkowo - jelitowe, jak też nieswoisty, przewlekły ból.

 

W razie, gdy opisane powyżej objawy utrzymują się przez ponad dwa tygodnie, należy zasięgnąć porady lekarza.

 

W języku potocznym słowo depresja zrobiło zawrotną karierę. Często słyszymy: "mam depresję, jestem w dołku", ponieważ wielu z nas niejednokrotnie w ciągu swojego życia doświadcza przygnębienia, smutku czy chandry, ale nie musi to oznaczać, że jesteśmy chorzy na depresję.

 

Z drugiej strony w naszym otoczeniu znajduje się wiele osób, które są nieświadome, że dziwny stan w jakim znajdują się np. irytacja, nerwowość, bezsenność, przygnębienie, apatia - to nie przemęczenie pracą, przesilenie wiosenne, brak urlopu - ale właśnie depresja.

 

Warto korzystać z ogólnie dostępnych informacji na temat depresji, aby pozyskać wiedzę na temat objawów tego zaburzenia. W przypadku wątpliwości wskazana jest wizyta u psychiatry lub u psychologa.